Aktywność fizyczna w okolicach Ojcowa

Ojców to niewielka miejscowość turystyczna położona w samym sercu Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Główne atuty tego miejsca to przede wszystkim czyste powietrze, ciekawe formy skalne, bogaty świat roślin i zwierząt, a także dobrze działająca baza noclegowa [dostępna pod hasłem: Ojców noclegi]. Turyści odwiedzający wioskę mogą zatrzymać się w jednym z niewielkich pensjonatów. Część obiektów oferuje oprócz noclegu również całodzienne wyżywienie oparte na lokalnych przepisach. Każdy miłośnik długich pieszych wędrówek po okolicznych lasach z pewnością doceni ciepły posiłek, który pomoże zregenerować utracone siły. Oferty większości obiektów można porównać w internecie.

Okolice Ojcowa to doskonały rejon do uprawiania aktywnej turystyki rowerowej [dostępne pod hasłem: Ojców szlaki]. W okolicy wyznaczono wiele ścieżek rowerowych. Zaledwie w godzinę można na dwóch kółkach dostać się z Ojcowa do Krakowa, stolicy Małopolski. Ojców jest również doskonałym punktem wypadowym na szlaki Jury. Turystyka rowerowa to nie jedyna możliwość ruchu na świeżym powietrzu w okolicy Ojcowa. Równie popularnym sportem w tej części kraju jest wspinaczka skałkowa. Nie jest to jednak sport dostępny dla każdego, wymaga bowiem chociaż podstawowej wiedzy oraz dobrej sprawności fizycznej. Praktycznie o każdej porze roku na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej organizowane są szkolenia zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych wspinaczy. Kurs Skałkowy, który zazwyczaj trwa około sześciu dni jest pierwszym etapem niezbędnym do uczestnictwa w kursie taternickim.

Bardziej dostępną formą aktywnego wypoczynku są spacery. Wokół Ojcowa wytyczono kilka szlaków pieszych, które przechodzą przez najważniejsze atrakcje regionu. W sumie długość tych szlaków dochodzi do niemal pięćdziesięciu kilometrów, także zapewnia to kilka dni solidnej wędrówki. Będąc w Ojcowie, z całą pewnością warto wybrać się na wycieczkę do Jaskini Łokietka. Jest ona dostępna dla zwiedzających od połowy kwietnia do połowy listopada. Jaskinię można zwiedzać wyłącznie z przewodnikiem, a koszt biletu dla osoby dorosłej wynosi osiem złotych. Grota Łokietka jest największą jaskinią, znajdującą się na obszarze Ojcowskiego Parku Narodowego.

Okolice Ojcowa doskonale nadają się do uprawiania aktywności o różnorodnym charakterze. Zostały tu doskonale przygotowane między innymi trasy rowerowe oraz szlaki do turystyki pieszej.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>