Do zobaczenia wiele w Polańczyku

Jezioro Solińskie zwane jest „morzem Bieszczad”. To wrażenie wzmacnia fakt, że brzegi jeziora przypominają fiordy, które możemy zobaczyć w Norwegii. Najważniejszym ośrodkiem leżącym nad jeziorem jest wieś uzdrowiskowa Polańczyk, posiada największe zaplecze noclegowe terenie Bieszczad – ośrodki wczasowe, sanatoria i kempingi to nie jedyne miejsca, gdzie możemy zarezerwować noclegi. Polańczyk to także dobra baza wypadowa do odwiedzania innych atrakcji w tej okolicy.

Bieszczady to jedno z nielicznych miejsc w Polsce, gdzie znajdziemy takie nagromadzenie cerkwi. Warto wybrać się i zobaczyć chociaż kilka z nich, bo każda która zachowała się do dzisiaj ma w sobie coś ciekawego. W okolicach Polańczyka znajdziemy m. in. Cerkiew w Górzance, która jest budowlą drewnianą, w której wnętrzach znajdują się unikatowe płaskorzeźby świętych. Inna drewniana cerkiew znajduje się w Bereźnicy Wyżnej. Tu zobaczyć można zabytkowe ikony sprzed 300 lat.

Architektura sakralna została zamknięta w miniaturach w parku Miniaturowych Świątyń, który znajduje się w Myczkowicach. Tu, na świeżym powietrzu, znajduje się prawie 150 makiet świątyń zlokalizowanych w Polsce, Ukrainie oraz na Słowacji.

Niedaleko od Polańczyka znajdą dla siebie coś także miłośnicy geoturystyki. W Bóbrce koło Soliny znajduje się potężny kamieniołom, z którego wydobywano piaskowiec służący do budowy tamy na Jeziorze Solińskim. W tym rejonie utworzony został rezerwat przyrody „Koziniec”, w którym chroni się liczne gatunki roślin oraz zwierząt. Przy krawędzi najwyższego wyrobiska kamieniołomu utworzono punkt widokowy, z którego rozciąga się przepiękny widok na góry oraz jeziora – Myczkowskie oraz Solińskie. Innym wartym zobaczenia miejscem w okolicy jest wieś Bukowiec. To miejsce przez wiele lat zamieszkiwane było przez prawdziwą mieszankę kultur i narodowości.

Dzisiaj, ze względu na powstanie zalewu, zmienił się charakter tego miejsca, ale nadal można znaleźć tu fragmenty dawnych budowli, które świadczą o bogatej historii tego miejsca. Polańczyk, ze swoim położeniem nad najważniejszym jeziorem w Bieszczadach, jest dogodnym miejscem nie tylko do tego, by spędzić czas wypoczywając nad brzegiem, ale także, by zwiedzić pobliskie miejscowości i poznać ich historię.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>