Góry Kaczawskie dla turystów

Góry Kaczawskie to urokliwe pasmo w Sudetach Zachodnich, które ciągnie się na przestrzeni 30 km. Góry należą do zlewiska Odry. Przepływa przez nie Bóbr. Są niewysokie, raczej zalesione i charakteryzują je łagodne zbocza. Sporo jest tu wygasłych wulkanów i kamieniołomów. Nie brakuje też interesujących, chronionych roślin i zwierząt. Te walory zostały docenione i obszar ten jest chroniony w ramach Sieci Natura 2000. W tych górach znajdziemy pomniki przyrody, rezerwaty i parki krajobrazowe. Na uwagę zasługuje np. Park Krajobrazowy Doliny Bobru. Obejmuje on bardzo małą część zachodniego krańca Gór Kaczawskich. Najwyższe wzniesienie w parku to Siedlęcinka – góra o wysokości 495m n. p.m. W parku występuje między innymi zając, puchacz, nocek duży, kuna, lis, sarna czy jeleń. Rosną też interesujące rośliny jak tojad pstry, wiciokrzew pomorski, orlik pospolity czy bluszcz pospolity.

Turyści odwiedzający Góry Kaczawskie z chęcią zwiedzają liczne zabytki w tym kościoły czy kapliczki, a nawet zamki, których jest tu kilka. Na uwagę zasługuje np. Zamek Grodziec. Położony jest na powulkanicznym stromym wzgórzu wznoszącym się 389 m n. p. m. Pierwsza wzmianka o nim pochodzi z 1155 roku. Historia nie była dla niego łaskawa, ponieważ był niszczony i plądrowany. W czasie II wojny światowej spłonął wraz z częścią wyposażenia. Dopiero w 1959 r. na polecenie ówczesnego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków podjęte zostały pierwsze prace zabezpieczające. Obecnie jest dostępny dla zwiedzających. Warto również zwiedzić Zamek Bolków, którego ruiny należą do najstarszych i najbardziej interesujących budowli obronnych w Polsce. Z wieży zamkowej, która stanowi doskonały punkt widokowy, rozpościera się widok na Góry i Pogórze Kaczawskie. Obecnie w zamku kilka razy do roku odbywają najbardziej prestiżowe turnieje rycerskie w Polsce.

Góry Kaczawskie oferują wiele atrakcji dla turystów lubiących spędzać czas aktywnie. Latem do ich dyspozycji są ośrodki jeździeckie, kilka szlaków rowerowych i liczne szlaki dla wielbicieli wędrówek. Są ośrodki dla kajakarzy i żeglarzy. Można się tutaj oddać pasji wędkowania. Organizowane są warsztaty np. ceramiczne. Góry Kaczawskie to też niezła baza noclegowa i gastronomiczna. Nocleg można wybrać w hotelu, pensjonacie lub na kwaterze prywatnej. Góry Kaczawskie to również oferują również agroturystykę.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>