Kalisz – atrakcje dawnej stolicy Wielkopolski

Niezwykłe miasto Kalisz zapewni nam wiele ciekawych atrakcji. Oprócz ciekawych zabytków, zjawiskowej architektury i licznych muzeów, możemy liczyć także na fascynujące wydarzenia kulturalne oraz festiwale. Miłośnicy sztuki także nie będą zawiedzeni. Co więcej, Kalisz posiada doskonałe zaplecze rekreacyjno- sportowe. W tym mieście nuda nie będzie nam doskwierać. Szeroka baza noclegowa sprawi, że nasze wczasy w Kaliszu będą niezapomniane.

Nie każdy wie, że Kalisz jest najstarszym miastem w Polsce. Stanowi on także historyczną stolicę Wielkopolski. Znalezione podczas wykopalisk archeologicznych pozostałości osad i cmentarzy pochodzą nawet z I w. p.n.e. Zauważono, że istniał tutaj ośrodek produkcji żelaza, a okolice Kalisza były zamieszkiwane przez ważne plemię. Najstarszą część miasta znajdziemy na osiedlu Zawodzie. Mieści się tutaj rezerwat archeologiczny, z grodziskiem, fundamentami kolegiaty św. Pawła Apostoła oraz elementami grobowca Mieszka Starego. Tuż obok rezerwatu mieści się ciekawa, drewniana świątynia. Kościół św. Wojciecha wybudowano w 1798 roku. Posiada zrębową konstrukcję i osmolone tarcice sosnowe. W tym miejscu istniał pierwotny budynek już 600 lat wcześniej. We wnętrzu kościoła mieści się rzeźba św. Wojciecha. Co ciekawe, posiada on tylko jedną rękawicę i w związku z tym powstało wiele fascynujących legend. Kościół św. Stanisława Biskupa Męczennika należy do franciszkanów i jest najstarszą zakonną świątynią w Kaliszu. XIII- wieczna budowla reprezentuje styl wczesnogotycki. Posiada trzy nawy, prezbiterium, kaplicę Męki Pańskiej oraz kaplicę błogosławionej Jolanty. W środku znajdziemy mieszankę baroku i rokoko. Ważnym elementem jest niewątpliwie obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem z XVII wieku, wykonany przez Kacpra Kurcza. Uwagę zwraca także ambona w kształcie łodzi świętego Piotra.

Poznawanie ciekawych i zabytkowych miejsc to nie jedyna atrakcja w Kaliszu. Warto spędzić trochę czasu aktywnie. Znajdziemy tutaj między innymi park wodny, korty do squasha, ściankę wspinaczkową oraz korty tenisowe. Możliwości jest niewątpliwie wiele. Jakie noclegi Kalisz może nam zaproponować? Znajdziemy tutaj wiele ofert hoteli, pokoi gościnnych oraz pensjonatów. W okolicy funkcjonują także ośrodki wczasowe, agroturystyka oraz Dom Pielgrzyma. Każdy z pewnością wybierze dogodne miejsce dla siebie.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>