Kłodzko od strony kościelnej

Wśród miast Dolnego Śląska, Kłodzko było przez turystów pomijane. Co prawda przyjeżdżają tu turyści ze względu na to, że baza noclegowa Kłodzka jest na wysokim poziomie, ale więcej czasu spędzają raczej w okolicach niż w samym mieście. Niesłusznie, bo Kłodzko nie dość, że ma wiele zabytków wartych odwiedzenia, to jeszcze przez cały rok wiele się tutaj dzieje i organizowane są liczne wydarzenia.

W mieście jest wiele kategorii zabytków, ale na początek warto zwrócić uwagę na te sakralne, a pośród nich na kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Świątynia dowodzi jak stare jest to miasto, bowiem według historyków na tym miejscu pierwszy kościół postawiono już w czasach rozbicia dzielnicowego. Część wyposażenia pochodzi z przebudowy, jakiej poddano kościół w czasach baroku. Wymieniono wtedy m. in. zużytą posadzkę, podwyższono wszystkie nawy boczne i zamówiono szereg nowych, pełnych ekspresji figur przedstawiających m.in. św. Annę.

Mimo tego, generalna bryła świątyni pozostała charakterystyczna dla gotyku. Jest on masywny, z trzema nawami. Jak na gotyk nietypowy w nim jest brak transeptu i niezbyt dokładne zorientowanie w stronę wschodnią – typowe dla kościołów i katedr gotyckich. Z południowej strony dobudowano kaplicę św. Jakuba z przeznaczeniem na pochowanie w niej szczególnie zasłużonych dla miasta osób. Symetria układu świątyni jest nieco zaburzona przez przesunięcie wejścia głównego na prawo. Nad tym wejściem znajduje się płaskorzeźba w kształcie wstęgi tworzącej tympanon, czyli trójkątną dekorację. Zazwyczaj miała ona formę klasycznego trójkąta, ale w przypadku kłodzkiej świątyni architekci wykazali się nieco większą finezją.

W nawie głównej warto zatrzymać się na dłużej, aby podziwiać obrazy i dekoracje roślinne na sklepieniu. Pochodzą z czasów jednej z licznych przebudów kościoła z XVII w. Namalowano wtedy m. in. obrazy kilku współczesnych autorom polskich świętych, takich jak Stanisław Kostka. Z kolei w ołtarzu głównym pod bogatym baldachimem można oglądać figurę „Kłodzkiej Madonny”, która pamięta czasy króla Kazimierza Jagiellończyka. Ponad ołtarzem głównym wprawne oczy zauważą okna typu wole oczy, które wymagały i nadal wymagają od budowniczych nie lada kunsztu i są świadectwem ich umiejętności. Podsumowując, świątynia to jeden z powodów, dla którego warto odwiedzić Kłodzko. Można też połączyć zwiedzanie zabytków i relaks w cudownej dla zdrowia i nastroju okolicy.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>