Myślenice – trochę historii i zabytków

Wracamy dzisiaj do Myślenic (w linku: http://oddajcienaszezloto.pl/w-myslenicach-874/) . Jeśli znudzi nam się aktywny sport, warto udać się na wycieczkę szlakiem myślenickich zabytków. To istniejące od XIII wieku miasto, pierwotnie osada obronna, ma bogatą historię, którą warto poznać.

Wędrówkę warto zacząć na tutejszym prostokątnym i symetrycznym rynku, którego wyznaczanie po 1458 zaczął ówczesny wójt – Mikołaj z Zakliczyna. Pierwotnie zabudowany drewnianymi domami, stopniowo zastępowanymi murowanymi budynkami, był przede wszystkim miejscem targu miejskiego, gromadzącego licznie mieszkańców Myślenic i okolicy. Stały tutaj drewniane stragany, działające jeszcze na początku XX wieku, wiele też było zabudowy żydowskiej, która niestety uległa zniszczeniu po II wojnie światowej. Najstarszym zachowanym domem jest Kamienica Obłońskich, mieszcząca się pod numerem 27. Na rynku można też podziwiać żeliwny posąg studni-fontanny „Tereska” z XIX wieku oraz pomnik świętego Floriana z XVIII wieku.

W pobliżu zachodniej pierzei rynku, znajduje się kościół parafialny p.w. Narodzenia Najświętszej Marii Panny (w linku: http://sanktuarium.myslenice.pl/), gdzie obraz Matki Boskiej został ukoronowany przez Karola Wojtyłę, jeszcze za czasu pełnienia przez niego funkcji kardynała krakowskiego. Kościół zbudowano w XV wieku w stylu gotyckim, jednak po wielu przeróbkach i przebudowach ma on także elementy renesansowe i barokowe.

Jeśli chcemy poznać historię Myślenic i okolic, warto odwiedzić Muzeum Regionalne mieszczące się w tzw. Domu Greckim. Dawniej pełniący funkcję zajazdu, swoją nazwę zawdzięcza goszczeniu licznych kupców ormiańskich, nazywanych w dawnych czasach Grekami. Wewnątrz można podziwiać elementy dawnego wystroju zajazdu, m. in. komin w wędzarni w kształcie butelki oraz piec kaflowy z około 1885 roku, z dworu w Krzyszkowicach, z ornamentami roślinnymi oraz herbami Rogala i Leliwa. Ekspozycja prezentuje dzieła sztuki ludowej, XIX-wieczne mieszczańskie wnętrza oraz zabytki archeologiczne.

Wartym odwiedzenie zabytkiem Myślenic jest też kościół p.w. świętego Jakuba, wybudowany na miejscu najstarszego kościoła w mieście, z elementami architektury gotyckiej, renesansowej i barokowej.
Baza noclegowa znajdująca się w Myślenicach (w linku: http://noclegi.interia.pl/myslenice,0.html) pozwala na skorzystanie z różnorodnych form noclegu, z wyżywieniem lub bez, hotelowego lub prywatnego. Szczególnie warte polecenia są prowadzone tutaj licznie gospodarstwa agroturystyczne, które pozwalają na spędzenie czasu w bliskim otoczeniu urokliwej przyrody województwa małopolskiego.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>