Sielpia Wielka – miejsce magiczne

Każdy, kto ceni sobie ciszę, spokój i harmonię, z całą pewnością świetnie odnajdzie się w Sielpi Wielkiej, miejscowości położonej w województwie świętokrzyskim. Jak przystało na prawdziwą polską wieś, panuje tu spokój, cisza, a czas płynie jakby wolniej. Tutaj nikt nigdzie się nie spieszy, wszyscy są mili, uprzejmi i przyjaźnie nastawieni do ogromnej liczby turystów, którzy przybywają tutaj, by poczuć ten klimat na własnej skórze. Co prawda, brak tutaj ogromnych galerii handlowych, nie ma zamku ani morza, jest jednak coś, co jest cenniejsze – wszechogarniająca cisza, spokój i niezwykłe krajobrazy. Mało kto wie, że to właśnie Sielpia Wielka jest miejscowością uważaną za największy i najbardziej znaczący ośrodek turystyczny województwa świętokrzyskiego.

Niezwykle istotną atrakcją jest stworzony tutaj w latach 60. XX wieku zalew, który dzisiaj jest punktem rodzinnych wycieczek. Można tu odpocząć, zrelaksować się i nacieszyć się wspaniałymi widokami i bliskością natury. Dookoła zalewu znajduje się wiele ośrodków turystycznych, oferujących wspaniale przygotowane noclegi. Sielpia Wielka jest miejscowością odrobinę niedocenianą przez mieszkańców innych województw. Niesłusznie, bowiem klimat jaki tu panuje jest niesamowity.

Największą atrakcją dla miłośników zabytków, a także pasjonatów techniki jest zespół walcowni. Funkcjonował on tutaj prężnie w wieku XIX. Napędzany był ogromnym kołem wodnym o średnicy 9 m. Układ napędowy to w zasadzie jedyne, co pozostało po zakładzie, bowiem większość wyposażenia została zrabowana już w czasie wojny. Zakład funkcjonował do roku 1921, później został przekształcony w muzeum. W roku 1962 muzeum to zostało odnowione, trafiły do niego również kolejne cenne eksponaty z terenów Zagłębia Staropolskiego. Historyczną i techniczną ciekawostką może być fakt, że pierwsza w całym Królestwie Polskim turbina wodna pojawiła się właśnie tutaj, w zakładzie walcowni w Sielpi Wielkiej. Miało to miejsce w roku 1843 i wywarło wpływ na późniejszą technikę.

Sielpia Wielka zdecydowanie jest miejscowością zasługującą na uwagę. Warto przyjechać tutaj na dłużej, bowiem baza noclegowa przewiduje miejsca dla ponad 5000 turystów! Każdy znajdzie tutaj miejsce zakwaterowania dla siebie. Jeżeli chcesz poznać tę magiczną okolicę, koniecznie przyjedź tutaj z całą rodziną lub przyjaciółmi.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>