Wetlina i jej historia

Wetlina jest to wieś położona w województwie podkarpackim na granicy Ciśniańsko-Wietlińskiego Parku Krajobrazowego z Bieszczadzkim Parkiem Narodowym. Nazwa miejscowości pochodzi od rodzaju wierzby o nazwie „wetłyna”, ma ona około 300 mieszkańców i posiada bardzo barwną historię sięgającą czasów Królestwa Polskiego.

Mówiąc o rodzajach zakwaterowania w Wetlinie () mamy na myśli głównie pensjonaty, których jest tutaj bardzo dużo, a żeby cieszyć się nocą w takim pensjonacie, jak możemy przeczytać w ogłoszeniach, musimy zapłacić od 45 zł do 100 zł w zależności od ilości osób i pokoju. Ceny noclegów są tutaj raczej średnie, a można powiedzieć potocznie „uczciwe”, dające nam wygodne pokoje w pięknych okolicach i za dobrą cenę. Istnieją pensjonaty wzorowane na dawnych dworkach, które wyglądają bardzo pięknie i każdy miłośnik historii dałby się pociąć za noc tam spędzoną. Wetlina wymaga głębokiego zwiedzania, ponieważ jest tam spora ilość tras turystycznych, którymi możemy chodzić i cieszyć się niesamowitymi widokami. Miejsce to skierowane jest zarówno do osób chcących się odprężyć i wypocząć po męczącym roku pracy, jak i dla ludzi młodych spragnionych zabawy i chcących się wyszaleć.

W latach czterdziestych Wojska Obrony Pogranicza biły się tutaj z UPA za co w podzięce od mieszkańców został postawiony pomnik. Wetlina jest głównym ośrodkiem turystycznym okolicy i można tam znaleźć jeden hotel, liczne pensjonaty i lokale gastronomiczne, odbywa się tu kilka większych imprez m.in. koncerty Jazz w Starym Stole. Miejscowość ze względu na swoje położenie jest bardzo malownicza i odwiedzenie jej daje nam niesamowite przeżycia sprawiając że mamy ochotę tam zostać i nie wracać.

Aby dobrze przygotować się na wyjazd tam powinno się po prostu poznać historię tej miejscowości, która może wciągnąć nie tylko osoby pasjonujące się historią. Jeżeli jesteśmy zdecydowani przyjechać powinniśmy posiadać już wcześniej ustaloną bazę miejsc, które chcielibyśmy odwiedzić jak i miejsca noclegowe. Dobrze aby przed wyjazdem zarezerwować hotel czy pensjonat i dokonać wpłaty, aby po przyjeździe na miejsce nie okazało się że musimy płacić więcej niż oczekiwaliśmy. Z miejsc które powinno się odwiedzić w tej miejscowości jest okaz Jesionu wysokiego posiadającego ponad 6 m obwodu i 31 m wysokości, a takiego olbrzyma pewnie długo możemy nie zobaczyć.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>