Wille w Szczawnicy – miejsce idealnego wypoczynku

Szczawnica leży w Pieninach, w Małopolsce. Miejscowość istnieje od średniowiecza, jako uzdrowisko funkcjonuje od dziewiętnastego wieku. Znana jest z piękna otaczającej ją przyrody, ośmiu źródeł wód leczniczych i wielu zabytków. W czasie dynamicznego rozwoju miejscowości powstało tu wiele malowniczych budynków. Jednym z nich jest Willa Adria. Jest to modernistyczny budynek wzniesiony z cegły. Zbudował go żydowski lekarz Bronisław Mohr. Do 1939 roku, czyli do momentu opuszczenia Szczawnicy, Mohr prowadził tu gabinet lekarski. W czasie drugiej wojny światowej przyszły biskup Albin Małysiak ukrywał tu ludność żydowską. W roku 1950 obiekt został przejęty przez górników i stał się częścią sanatorium Górnik. Dzisiaj w willi znajduje się baza noclegowa ośrodka Solar SPA. Oferuje on pokoje jedno-, dwu-, trzy- i czteroosobowe- łącznie 25 miejsc. W wyposażeniu telewizja, łazienki i lodówki. Nie jest to jednak jedyne miejsce w którym można spędzić niezapomnianą noc w Szczawnicy.

Drugim zabytkowym budynkiem jest willa Temida leżąca w centrum miasta. Wybudowała ją bogata żydowska rodzina na początku dwudziestego wieku. Obecnie również i tutaj znajduje się pensjonat. Willa posiada 29 miejsc noclegowych w czternastu pokojach jedno-, dwu-, lub trzyosobowych. Kilka pokoi wyposażono w wannę z hydromasażem. W standardzie bezprzewodowy internet i łazienka. Willa Marta leży przy Parku Dolnym. Jej poprzednia nazwa to Murowaniec. Nazwa Marta pochodzi od imienia wybranki serca właściciela budynku. W willi gościli Henryk Zbierzchowski, Ignacy Witkiewicz, Stanisław Wasylewski i Maria Kołączkowska. Obecnie właścicielem obiektu jest wnuk hrabiego Stadnickiego.

Kolejnym ciekawym obiektem jest drewniana willa Danusia. Wcześniej na zboczach Bryjarki znajdowały się dwa budynki. Do dzisiaj dotrwał tylko jeden z nich. Obecnie urządzono w nim pensjonat. Przy ulicy Wiktora podziwiać można dwie dobrze zachowane drewniana wille z charakterystycznymi balkonami. Wzniesiono je jak większość podobnych obiektów pod koniec dziewiętnastego wieku. W jednej z nich mieścił się hotel, a w drugiej prywatny dom właścicieli. W mniejszym budynku znajduje się tablica informująca o wielokrotnych pobytach pisarza Jana Wiktora w tych willach. Obecnie w obu budynkach znajdują się pensjonaty. Ostatnim wartym uwagi budynkiem jest leżąca nieopodal potoku willa Wanda. Ma dwa piętra i elementy muru pruskiego. Obecnie obiekt czeka na remont.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>