Zabytkowy browar w Zwierzyńcu

Zwierzyniec to miejsce bardzo ciekawe z turystycznego punktu widzenia. Osoby, które planują urlop na Roztoczu, zdecydowanie powinny wziąć pod uwagę właśnie to malownicze miasto, które zlokalizowane jest bezpośrednio nad rzeką Wieprz. Warto podkreślić, że Zwierzyniec to miasto istniejące już od XVI wieku. Nie dziwi zatem, że na terenie miasta możemy także i dzisiaj spotkać wiele interesujących zabytków.

Do ciekawych atrakcji turystycznych zalicza się tutejszy zabytkowy browar. Podczas pobytu w Zwierzyńcu warto z pewnością zobaczyć ten słynny budynek na własne oczy. Browar zwierzyniecki znajduje się przy ulicy Browarnej 7. Charakterystyczny obiekt architektoniczny powstał na początku XIX wieku. Obecnie jest to jedna z najbardziej rozpoznawalnych atrakcji Zwierzyńca. W skład kompleksu wchodzi oprócz samego browaru także portiernia, łuszczarnia nasion, pomieszczenia magazynowe. Od kilkunastu lat odbywa się tutaj każdego roku Letnia Akademia Filmowa. Sam browar powstał z inicjatywy Stanisława Kostki Zamoyskiego. Już w roku 1810 doszło do pożaru na terenie browaru, jednak budynek został dość szybko odbudowany. W kolejnych latach dokonano rozbudowy obiektu, z czasem browar wyposażono w maszynę parową i urządzenie innowacyjne. W latach sześćdziesiątych zawieszono działalność browaru, jednak już w roku 1878 browar zaczął działać ponownie. Z przerwami produkcja piwa odbywała się tutaj aż do 2008 roku, w ostatnim okresie browar dzierżawiony był przez firmę Perła – Browary Lubelskie. Po tym okresie doszło do zmian, jednak już od roku 2012 obiekt ponownie zaczął być dzierżawiony przez tę spółkę. Warto nadmienić, że obiektem interesuje się także rodzina Zamoyskich, która od lat stara się go odzyskać.

Zwierzyniec to naprawdę ciekawe miejsce. Warto jednak pamiętać o tym, że to dość popularny ośrodek wypoczynkowy na Roztoczu, Z tego względu dobrze byłoby zarezerwować noclegi () z pewnym wyprzedzeniem. Całe szczęście, że baza noclegowa w tym pięknym mieście jest mocno urozmaicona. Każdy znajdzie coś odpowiedniego.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>