Zamek w Bielsku-Białej – zabytek służący do dzisiaj

Bielsko-Biała to duże miasto, położone u podnóża Beskidu Śląskiego w województwie śląskim. Jest to obszar, który żyje własnym życiem i jest świadomy swoich atutów, dlatego przygotował się dobrze na przybycie turystów. Lokalna baza noclegowa [informacje można wyszukać na na meteor-turystyka.pl] należy do najlepiej rozwiniętych w regionie, a na miejscu czeka na nas mnóstwo atrakcji turystycznych. Noclegi znajdziemy w kilku wysokiej klasy hotelach, ale również w pensjonatach, pokojach gościnnych i innych obiektach. Każdy wyszuka tutaj odpowiednią dla siebie ofertę. Po zwiedzaniu miasta lub po powrocie z górskiego szlaku czeka na nas także mnóstwo restauracji, barów i kawiarni.

A w samym mieście jest mnóstwo ciekawych rzeczy do zobaczenia. Główną atrakcją jest Zamek Książąt Sułkowskich, który znajduje się w centrum bielskiej starówki. Został on wzniesiony w XIV wieku, prawdopodobnie na miejscu wcześniejszego grodu. Wybudowano go z polecenia Przemysława I Noszaka, księcia cieszyńskiego. W następnych latach powstawały kolejne skrzydła budowli oraz wieże. Dzisiaj zamek jest po gruntownym remoncie, a w jego wnętrzu funkcjonuje główna siedziba Muzeum Historycznego, odbywają się tutaj także różne wydarzenia kulturalne.

Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej (https://pl.wikipedia.org/wiki/Bielsko-Biała) posiada jeszcze inne obiekty. Jednym z nich jest Dom Tkacza, czyli parterowy, drewniany budynek, pochodzący z XVIII stulecia. Jest to ostatni zachowany przykład dawnej architektury w Bielsku. Pozostałe budynki tego typu zostały zamienione na murowane lub spłonęły w trakcie pożarów, które obejmowały całe miasto. We wnętrzu znajdują się sprzęty, które przez wieki służyły tkaczom, pracującym tutaj, jak i w innych miejscach w mieście.

Koniecznie trzeba obejrzeć także budynek Teatru Polskiego, mieszczący się przy ulicy 1 Maja. Powstał on pod koniec XIX wieku i wzorowany był na budowlach z Budapesztu oraz Wiednia. Ostatnio przeszedł remont, więc można podziwiać detale architektoniczne, a przy okazji zobaczyć pięknie zagospodarowany skwer z fontanną, znajdujący się przed budynkiem.

Bielsko-Biała oferuje jeszcze wiele innych atrakcji turystycznych. W samym mieście warto zobaczyć chociażby katedrę oraz ratusz. Jeśli jednak znudzą nam się wielkie, zabytkowe budowle, to zawsze możemy udać się na łono natury. W Beskidzie Śląskim znajdziemy wiele miejsc, gdzie wypoczniemy w ciszy i spokoju.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>