FAQ

Dlaczego domagamy się sprowadzenia rezerw kruszcowych do Polski?

W obliczu trwającego kryzysu finansowego i zaostrzających się konfliktów walutowych każdy poważny kraj powinien przechowywać złoto w takim miejscu by było dostępne w każdej chwili. Ważna jest gwarancja, że złoto nie będzie nikomu „leasingowane” a jego zasoby będą zawsze precyzyjnie określone. To jeden z fundamentów dla silnej waluty i gospodarki.

Wagę dostępności złota podkreśla John P. Cochran z Business School przy Metropolitan State University w Denver: „Kluczem do sukcesu każdej ewentualnej waluty opartej na złocie jest pomysł, że dostarczenie złota na żądanie (ogółu społeczeństwa) ma kluczowe znaczenie.”

Jakie jeszcze korzyści daje posiadanie złota w kraju?

Najważniejszym argumentem podnoszonym przez wielu ekonomistów jest stwierdzenie, że posiadanie odpowiednich rezerw złota w kraju jest podstawą do przeprowadzania wszelkich reform monetarnych. Niemcy i Szwajcarzy zachowują się w tej sprawie bardzo pragmatycznie.

 

Czy postulat sprowadzenia złota do kraju pojawił się tylko w Polsce?

W Niemczech operacja sprowadzania rezerw złota z Wielkiej Brytanii, USA i Francji staje się już faktem. Referendum w podobnej sprawie jest rozpisane w Szwajcarii, gdzie większość obywateli opowiada się za przechowywaniem złotych rezerw w swojej ojczyźnie.

Profesor Guido Hülsmann z francuskiego Université d’Angers uważa że „w świecie tonącym w długach złoto jest ostateczną, bezpieczną przystanią. Banki centralne wiedzą to lepiej od większości ludzi, nawet jeśli muszą udawać w swoje codziennej pracy, że takie obawy są nieistotne.”

Czy banki centralne kupują jeszcze złoto?

Masowe zakupy złota przez banki centralne takich krajów jak Rosja, Meksyk, Korea Południowa i wiele innych dynamicznie rozwijających się państw to rzeczywistość ostatnich lat. W ramach wzmacniania własnej waluty dąży się do przechowywania złota w krajowych skarbcach, tak by było zawsze dostępne.

W 2012 roku banki centralne kupiły 534 tony złota. W znacznej mierze były to banki krajów, które podobnie jak Polska notują, mimo światowego kryzysu, wzrost gospodarczy i wzmacniają swoją pozycję na świecie.

Gdzie jest obecnie przechowywane polskie złoto?

Większość polskiego złota zdeponowane jest obecnie w Banku Anglii. Część złota trafiła tam jeszcze przed wojną. Ostatnie zakupy były dokonywane w latach 90.

Ile złota ma Polska?

Oficjalne polskie rezerwy złota to ok 109 ton. Dla porównania niemieckie rezerwy złota wynoszą 3391 ton. Operacja sprowadzenia rezerw do Polski była by więc znacznie prostsza od niemieckiej. Oznacza to, że argument o problemach logistycznych z ewentualnym sprowadzeniem kruszcu wydaje się być niezasadny.

Zapisz się do newslettera

Chcesz na bieżąco śledzić akcję "Oddajcie nasze złoto"? Podaj swój adres e-mail: